O DeGusto Winery

Základy vinárstva DeGusto Winery, položil už v roku 1926 Gustáv Paták, narodený v roku 1908. Od tejto doby začal postupne vysádzať nové vinohrady. V Modre bol váženým vinohradníkom a vinárom. Avšak v 50 rokoch, keď došlo ku zmene režimu a vinohrady aj pivnicu mu znárodnili.

V 90-tych rokoch nám postupne vinohrady vrátili a pustili sme sa do ich obnovy. Majiteľom DeGusto Winery je Gustáv Paták narodený v roku 1946 a s výrobou a predajom vína mu pomáha jeho syn - tiež Gustáv Paták. Takže názov DeGusto v sebe neskrýva len „degustovanie", ale aj 3 Gustov po sebe, ktorí sa u Patákovcov venovali a venujú vínu dodnes.

Dnes obhospodarujeme 3,5 ha vlastných viníc v Modre a vo Vinosadoch. V odrodovej skladbe máme Veltlínské zelené, Rizling vlašský, Muller Thurgau, Zweigeltrebe, Merlot, ale aj také slovenské skvosty ako Rimava či Mília. Súčasná ročná produkcia vinárstva je približne 5000 fliaš.  Avšak postupne túto produkciu chceme zvyšovať.

Vinohradnícku výrobu sa snažíme robiť šetrným spôsobom, plánovanou ochranou viniča s čo najnižším počtom postrekov. Vína vyrábame moderným odkaľovaním muštov, kde sa snažíme o rozkvášanie muštov pôvodnými kvasinkami čo sa nám aj v celku dobre darí. V súčasnosti robíme kvasenie v menších objemoch pri prírodnom vonkajšom chladení, čím udržujeme  nízke teploty kvasenia a zabezpečujeme  tak vyššiu arómu vín.

Do budúcna sa chceme okrem výroby akostných a prívlastkových vín venovať aj výsadbe nových odrôd a postaviť malú rodinnú prevádzku. Tá nám bude  slúžiť nielen na spracovanie úrody, ale aj na prezentáciu vinárstva a regiónu s možnosťou degustácií a agroturistiky a celkovo šírenie osvety o slovenskom vinohradníctve a vinárstve medzi ľudmi.